7 najvažnijih koraka za njegu kože lica u 30-ima

09.08.2019

Tridesete su godine kada se definitivno trebamo ozbiljnije posvetiti njezi kože lica i dobro razmisliti činimo li dovoljno kako bi zaštitili kožu od nepovoljnog utjecaja, ali i štetnih sastojaka u kozmetici. Kada dođemo u tridesete, razina hormona, elastina i kolagena se smanjuje pa koža postaje sve tanja i osjetljivija. Obnova stanica kože se također usporava pa sitne bore postaju sve izraženije. Također možete uočiti da se počinje mijenjati vaš tip kože, vrlo često koža više nije toliko masna, no to ovisi od osobe do osobe. Glavni cilj vaše dnevne rutine njege je održati kožu toniranom i hidratiziranom kako bi usporili znakove starenja. Stoga vam u nastavku donosimo o čemu trebate voditi računa u 30-ima te koji proizvodi su vam potrebni:

 

Korak 1: Čišćenje kože lica

Svaka dobra rutina njege lica počinje pravilnim čišćenjem. Ako kožu ne očistite temeljito, ona neće moći iskoristiti sve blagotvorne učinke seruma i krema koje nanosite na lice. Ipak, treba imati na umu da je hidratacija ključna pa svakako izbjegavajte gruba sredstva za čišćenje (poput pjene s tenzidima, micelarne vode i sl) te potražite nježnije proizvode s prirodnim sastojcima.  Losioni, pjene, kreme i mlijeka se koriste ovisno o tipu i problematici kože. Kod masne kože sklone prištićima poželjno je izbjegavati mlijeka za čišćenje lica, a puno bolji izbor su pjene za skidanje šminke namijenjenim vašem tipu kože. U slučaju da imate suhu kožu na obrazima, a masnu T-zonu te vam je teško odabrati preparat za čišćenje lica, savjet je da odaberete onaj koji će biti nježan prema vašoj koži, hidratizirati je, a opet učinkovito ukloniti nečistoće i masni sloj. Gelovi za čišćenje mogu biti dobri za masnu kožu sklonu aknama, a ulja za čišćenje čine kožu mekom i uklanjaju neugodan osjećaj zatezanja jer ju ujedno hrane.

Pročitajte i naš Cjeloviti vodič za čišćenje lica i skidanje šminke i pronađite koja vrsta čistača bi najbolje odgovarala vašem tipu kože

 

Korak 2: Toniranje kože lica

Jedna od najčešćih problema kože među ženama u njihovim 30-ima je neujednačen ten, koji je obično rezultat melazme ili hiperpigmentacije lica. Stručnjaci kažu da osim sunčevog zračenja, na neujednačen ten mogu djelovati kontracepcijske pilule. Također, promjena hormona tijekom ili nakon trudnoće uzrokuje tamne mrlje i promjene boje kože. Ujutro možete nanijeti hidratantni tonik sa sastojcima poput hijaluronske kiseline. Obavezno upotrijebite tonik bez iritanta, parfema ili konzervansa. Navečer njegujte kožu serumima koji u svom sastavu imaju AHA kiseline jer oni pomažu popraviti neujednačen ten kože na licu. Osim tonika, možete nanijeti i hijaluronski serum, a odličan je onaj koji prodire dubinski u kožu i tako vlaži sve slojeve kože i pegla bore. Jedan od njih je i Multi mol Hyaluron u ampulama.

Pročitajte i naš članak Kiseline u kozmetici za njegu lica – sve što trebate znati o njima

lice

Korak 3: Piling lica

Da biste potaknuli obnovu stanica kože, trebate napraviti piling najmanje dva puta tjedno. Eliminacijom starih stanica kože sprječavamo njihovo nagomilavanje na površini, poboljšava se disanje kože, a samim tim se i olakšava apsorpcija hranjivih sastojaka iz raznih preparata koje nanosimo na njenu površinu. Ako se radi redovito i pravilno, piling čisti, hidrira i daje koži svježiji izgled, čineći je mekšom i glatkom. Uvođenjem kemijskog pilinga koji sadrži AHA i BHA, spriječit ćete nakupljanje starih odnosno mrtvih stanica kože, poboljšavajući tonus i teksturu, dok se ujedno smanjuju bore. Više o AHA i BHA kiselinama uz savjete kozmetičarke također možete pročitati ovdje: Kiseline u kozmetici za njegu lica

Ovdje saznajte koji piling odabrati: Čišćenje lica kao dio higijene – s učinkom kao kod kozmetičara

 

Korak 4. Serum za lice

Kada navršite 30 godina vaša koža je još uvijek lijepa i očuvana, ali je to pravo vrijeme da počnete s korištenjem hranjivih seruma koji sadrže veću koncentraciju aktivnih sastojaka što ih čini učinkovitijima u borbi sa starenjem kože. Serumi obično imaju laganu formulu s manjom molekularnom strukturom, tako da mogu prodrijeti dublje u kožu pomažući joj da dobije sve potrebne sastojke koje starenjem pojačano gubi. U tu svrhu odlični su serumi prirodnog sastava, a koji se mogu koristiti svakodnevno te nanijeti ujutro i navečer na čistu i suhu kožu lica, vrata i dekolte prije odgovarajuće kreme za njegu kože. Odličan učinak ima Innovo uljni eliksir mladosti jer sadrži čak devet čistih vrijednih biljnih ulja, koji ublažavaju bore, ožiljke i hiperpigmentacije. Dubinski hrani, hidratizira i smiruje crvenilo.

 

Korak 5: Hidratacija kože lica

Održavanje vlažnosti kože ključno je za sve starosne skupine, ali kad dođete u tridesete, to postaje sve važnije. Naime, kako starimo pojačava se gubitak molekula hijaluronske kiseline u koži te dolazi do gubitka hidratacije, gubitka elastičnosti kože, formiranja bora i pojave bora oko očiju i usta. Upravo zato prve znakove dehidracije i starenja kože žene počinju primjećivati nakon tridesete godine života. Stoga je važno na vrijeme početi koristiti kozmetiku koja sadrži sastojke koji nadopunjuju kožu kao što je glicerin i hijaluronsku kiselinu koja hidratizira. Prirodni i organski proizvodi (biljni sastojci iz cvijeća, sjemenki, lišća i korijena) imaju prednost jer često sadrže veću dozu aktivnih sastojaka, a manje štetnih tvari koji daju konzistentnost, mazivost i fin miris kremama. Primjerice Lily krema od Pandhy’sa nema umjetnih mirisa i konzervansa te je na bazi mliječne kiseline, glicerina i anisa. Dubinski hidratizira i omekšava kožu te ujedno djeluje kao blagi kemijski peeling. Organske krema Re’age-nt za iz Pandhy’sove linije Trude Delight pak sadrži hijaluronsku kiselinu, incha-inchi ulje, argan i smilje.

serum za lice, kiseline u kozmetici, njega lica, AHA SERUM

Korak 6: Zaštita od sunca i odgovarajući SPF za lice

Bez obzira jeste li na plaži ili šećete gradom, u svoju dnevnu njegu svakako morate uključiti kremu za lice ili puder sa SPF faktorom. Morate znati da su najčešći problemi kože kod žena u 30-ima pigmentacijske i tamne mrlje, bore i ljuskanje kože te drugi problemi koji se izlaganjem suncu znatno pogoršavaju. Svakodnevno bi trebale koristiti kremu s faktorom 5, 10, 15 ili 20, a tijekom sunčanih ljetnih mjeseci trebali biste koristiti SPF 50 kako biste se zaštitili od jakih sunčevih UVA i UVB zraka. Bilo bi odlično kada krema ne bi začepila pore i stvorila fizičku zaštitu kao što je to slučaj sa SunDuo kremom

 

Korak 7: Mineralni make-up

Jedan od najbitnijih proizvoda dekorativne kozmetike je puder te su i žene u tridesetima često u potrazi za onim savršenim, a ponekad i shvate da im postojeći izaziva prištiće ili je pretežak. Ono što je osnovni zadatak pudera je da prekrije nedostatke na koži lica, a da se pri tome dobije dojam prirodnog izgleda i ne izaziva probleme na koži. Stoga bi se puder trebao birati prema tipu kože. Ipak, vrlo je teško pronaći puder koji će po svom sastavu biti prilagođen različitim tipovima i stanjima kože. Upravo zbog svog sastava koji ne utječe na zatvaranje pora, mineralni puder je jako dobar izbor i tridesete su prvo vrijeme da ga isprobate. Imajte na umu da pravi mineralni puder ne bi smio biti u formi tekućeg pudera ili u nekom drugom obliku, već isključivo u prahu. S druge strane, mnogi mineralni puderi, pa čak i oni skupocjeni, sadrže štetne sastojke kao što su talk, gluten, silikoni, konzervansi, parfemi, bizmut oksiklorid i borijev nitrid. Riječ je o sastojcima koji mogu izazvati crvenilo i alergijske reakcije ili proširuju pore. Mineralni puder trebali bi se proizvoditi isključivo od prirodnih pigmenata i pružati dobru prekrivenost, ali istovremeno omogućiti koži da diše.

Više o razlici komercijalnih pudera i mineralnih možete pročitati ovdje.